Mint a merevlemez S.M.A.R.T. adatlapján látható, a merevlemezek egyes paramétereinek értékelése történhet a gyártó által javasolt módszer (az érték és a küszöb mező analízise) vagy gyártó függetlenül az egyes problémák mennyiségének vizsgálata (az adat mező analízise) alapján. Hogyan is történik ez, mi a különbség az egyes értékelési módszerek között?
A merevlemezen belül a pillanatnyi állapotot több szenzor, értékelő algoritmus folyamatosan méri. A mérések nyers eredménye ill. a problémák összes mennyisége a megfelelő S.M.A.R.T. attribútum "adat" mezőjében kerül rögzítésre. Az egyes gyártók által meghatározott, típusonként eltérő módszer alapján ez az adat valamilyen formában feldolgozásra kerül.
A feldolgozás után létrejön a gyártó specifikus érték mezőben található eredmény, ami elméletileg a merevlemeznél a kérdéses attribútum relatív "jóságát" határozza meg a küszöb mezőhöz képest. A merevlemez első használatakor az érték mező egy elméleti maximum értéken áll, melyről a használat során folyamatosan alacsonyabb szintre kerül - míg a küszöb által meghatározott alacsony szintet el nem éri.
Tehát az egyes attribútumok hibátlansága akkor teljesül, ha az alábbi egyenlőtlenség IGAZ:
Ahol:
A - elméleti maximális érték, az attribútum "legjobb" értéke.
f - egy leképező függvény, mely a nyers értékek alapján kiszámított eredménnyel csökkenti a kezdeti értéket. Általában lineáris függvény, azaz ny értéke egyszerűen szorzásra kerül egy B értékkel.
C - a meghatározott küszöb értéke, mely alatt az attribútum értéke hibásnak minősül
A módszer problémáit az jelenti, hogy nincsenek az A, B, C értékek, (ill. f függvény) egyértelműen meghatározva, valamint az, hogy az egyes paraméterek egymástól függetlenül kerülnek kiértékelésre.
A gyakorlati életben több ízben találkozhatunk irreális értékekkel, melyek a merevlemez állapotáról nem adnak valós képet. Például bizonyos gyártók a merevlemez teljes élettartamára mintegy 60-70 évet jelölnek meg, ha a megfelelő attribútum értékét kiolvassuk, de példának említhető az is, hogy bizonyos esetekben akár több ezer hibás szektor is kellhet ahhoz, hogy a merevlemez magát (a fenti módszerrel) problémásnak mutassa. Természetesen a való életben a problémák már jóval korábban jelentkeznek. Nem beszélve arról, hogy egy-egy újabb problémás terület analizálása és onnan az adatok mentése a meghajtó számára akár órákig is tarthat (ha egyáltalán tökéletesen sikerül). Ilyen esetben a rendszer általában megáll, tehát egy folyamatosan romló, újabb és újabb hibákat produkáló merevlemez a teljes rendszer stabilitását is veszélyeztetheti.
A merevlemez ellenőrző programok túlnyomó többsége a fenti gyártó specifikus módszert használja a merevlemez állapotának kijelzésére. Ilyen esetekben a legtöbb meghajtó jelentősen előnyösebbnek tűnik a valós állapotnál. Bizonyos gyártók az értékek állításával jobbnak próbálják beállítani a meghajtót mint amilyen valójában - és ez sajnos több programot, felhasználót megtéveszt.
Fontos tudni, hogy amikor a fenti módszerrel valamely kritikus S.M.A.R.T. paraméter értéke hibásra válik, a merevlemeznek még 24 óráig kell működnie (az adatmentés idejére). Ez azonban az esetek nagy többségében kevés és esetleg nem sikerül az adatokat (vagy egy részüket) tökéletesen menteni. Egy alig működő, gyakorlatilag halott merevlemezről nagyon hosszadalmas, nehézkes és drága lehet az adatok mentése. Éppen ezért fontosabb a problémát időben felismerni és felkészülni rá.
Pontosan ezért került kifejlesztésre a Hard Disk Sentinel alkalmazás. A programban található értékelő módszerek a nyers értékekre építenek. Így a gyártó által megadott értékektől függetlenül, objektívan értékeli az egyes merevlemezek állapotát. Megjegyzés: lehetőség van a gyártó specifikus értékek használatára is a kondíció számításnál. Ennek tartós használata azonban nem ajánlott, mivel (a fenti problémák miatt) a gyártó specifikus értékek analízise az esetek nagy többségében sajnos pontatlan.
Az eljárás hátránya, hogy nincs előre meghatározott (gyártó-specifikus) küszöbérték, amit elérve a merevlemez magát hibásnak mutatná. Viszont szaporodó problémák esetén a kondíció értéke folyamatosan és rohamosan csökken, ami még időben jelezheti a közelgő katasztrófát.
A számítási módszerek részletes leírása itt található.