> A kérdésem az, hogy azok a kockák, amik más a színűek, azok mit jelentenek?
Azok a kockák is zöldek, azaz hiba vagy újra-próbálkozás nélkül használhatóak.
Csak kicsit lassabban írhatóak / olvashatóak, mint várható: minél sötétebb a zöld szín, a kérdéses hely annál lassabb.
Ahogy a Súgó -> Merevlemez tesztek -> Felület teszt is írja részletesen:
Ha a blokkok hiba nélkül elérhetőek, zöld színnel jelöli meg azokat, melyek egyre sötétedő árnyalata jelzi, hogy a szektorok egyre lassabban kezelhetőek .
Valamint kicsit lejjebb:
A teszt folyamán az egyes blokkok átviteli sebességét (és így a sebesség függvényében látható árnyalatot) a háttérben futó alkalmazások és/vagy az operációs rendszer által végzett lemez- és CPU műveletek befolyásolhatják. Emiatt a szoftver a teszt időtartamára megakadályozza a képernyővédő és az esetleges energiatakarékossági üzemmód használatát, valamint emelt szintű prioritással dolgozik. Javasolt a teszt alatt más szoftver(ek) használatát mellőzni, ha a sebességcsökkenés nagyobb mértékű (sötétzöld) illetve nagyobb területet érint (azaz nem csak 1-1 blokkon jelentkezik), akkor érdemes a tesztet megismételni. A teszt ismétlése kérhető a programban, így a blokkok sebességének átlaga alapján jelenik meg a szín, kiküszöbölve a pillanatnyi sebességcsökkenést.
Akkor van gond, ha nagyon sok, nagyon sötét blokk jelentkezik és azok egy jól behatárolt területet érintenek, pl. a teszt végén jelentkezik - akkor ott várható későbbi probléma (egy ilyen teszt-kép is található a Súgóban).
> Illetve, a smart résznél a Treshold az, ami alatt az érték még elfogadható,
Nem. A "Threshold" (küszöb) jelzi, hogy mi az a hiba-határ, amit elérve a merevlemez hibásnak minősül.
Ez azonban NEM a hibák (pl. hibás szektorok) száma!
> a value az a winyó saját értéke, illetve a worst pedig a legrosszabb mért érték?
Akkor minősül hibásnak a merevlemez, ha a "Value" (érték) lecsökken a fent említett "Threshold" alá.
Ez a "Value" valamilyen módon a hibák számából, szenzorok által biztosított "nyers" mért értékből kerül kiszámításra, általában idővel csökken, de néha javulhat (növekedhet) is. A "Worst" mutatja a valaha volt legrosszabb (legalacsonyabb) ilyen értéket.
> A reallocaded sectors 140-en van, ami annyit jelent, hogy 140 sectort át kellett helyeznie, mert nem volt olvasható? Ergó hibásak a szektorok?
Nem. A nyers "Adat" mező jelzi a valódi hibák számát.
Ahogy ezek növekednek, az "Érték" (Value) mező arányosan csökken - és ha lecsökken 140 alá, akkor a merevlemez magát hibásnak jelzi, ekkor kérhető garanciális csere. Ekkor a Hard Disk Sentinel 0% kondíciót jelez és figyelmeztet azonnali cserére.
Azonban sok merevlemez ezt nem éri el (hamarabb adatvesztés lép fel). Ezért ez a módszer (bár elterjedt, minden más program ez alapján dolgozik) önmagában nem igazán alkalmas a valódi hibák jelzésére, felismerésére.
Ezért a Hard Disk Sentinel a valódi hiba-számlálókkal dolgozik, azaz a valódi hibákat jelzi a főoldalon található szöveges értékelésben és a kondíció is ez alapján kerül meghatározásra.
Bővebben a
www.hdsentinel.hu/smart oldalon található leírás foglalkozik a merevlemezek ön-ellenőrző (S.M.A.R.T.) funkciójával, részletesen leírja, hogyan működik, hogyan jelzi a hibákat, milyen problémák vannak ezzel a módszerrel - és hogyan dolgozik a Hard Disk Sentinel, hogy kellően alapos legyen és észlelje, jelezze a valódi hibákat, melyek merevlemez-meghibásodáshoz, adatvesztéshez vezetnek.